Ubytování osmáků degu

Pokud jste se rozhodli chovat malé osmáky degu, musíte nejdřív vyřešit jejich ubytování. Již od začátku počítejte s tím, že tito hlodavci jsou velmi společenští a kontaktní, proto by neměli být chováni jednotlivě, ale nejlépe v párech nebo skupinkách. Jak šikovně vyřešit ubytování osmáků degu?

Jaké zvolit chovné zařízení?

Pro ubytování osmáků můžete zvolit skleněné akvárium, terárium nebo klec. Akvárium vyžaduje větší údržbu kvůli špatnému odvětrávání a držení vlhkosti a bakterií. Terárium vybavené odvětráváním a posuvným panelem lépe usnadní přístup k úklidu i krmení. Oblíbené jsou i klece.  Mějte však na paměti, že osmák bude chtít stále něco hlodat, proto by v případě klece bylo lepší volit materiály z kovů. Plast i velmi tenký plech dokáže osmák rozkousat. Velikost zařízení by měla odpovídat počtu zvířátek. Pro pár se doporučuje rozměr alespoň 60x60x100 cm.

 

Zařízení a vybavení

Chovné místo by mělo být zařízené již před pořízením těchto hlodavců, aby je pak nově dokoupené prvky nijak nerušily. Osmáci milují pobíhání, schovávání a hryzání. Důležité je proto do ubikace umístit větvičky, kořeny nebo třeba špalíky na šplhání a hlodání.

  • Domečky volte spíše přírodní a odolné – například kamenitou skrýš, dřevěná by dlouho nevydržela.
  • Miska na krmení i na vodu je vhodná keramická a dostatečně velká, aby pojala i několik strávníků zároveň a nebyla při tom převržena nebo přemístěna.
  • Jako podestýlka se osvědčí klasické stelivo pro drobné hlodavce.
  • Osmáci rádi pečují o svou srst, dopřejte jim písčitou koupel ve vaničce s pískem.
  • Při krmení senem je vhodné doplnit do výběhu stojánek na seno, které se tak udrží na jednom místě.

Údržba klece

Stelivo je vhodné jednou týdně vyměnit, aby se zabránilo šíření bakterií. Vyklizenou plochu je třeba celou vymýt a vysušit, bez použití chemických čistidel.

Umístění klece

Osmáci jsou hraví a mají rádi pozornost. Bude jim vyhovovat více navštěvované až rušné místo v domě. Ovšem ne v blízkosti hlasité hudby a ne na průvanu. Osmáci degu jsou vděčnými mazlíčky, jejich chov vás bude těšit a bavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *