Tipy k chovu osmáků degu

Jako domácí mazlíčci oblíbení a pro domácí chov nenároční jsou roztomilí hlodavci osmáci degu. Jejich původní domovinou je jižní Amerika, odkud se rozšířili do celého světa hlavně právě pro svou schopnost přizpůsobit se podmínkám, které pro ně můžeme doma vytvořit a které jim bohatě vyhovují pro jejich spokojený růst a vývoj. Projděme si prověřené tipy k chovu osmáků degu.

V čem chovat

Pro chov osmáků v domácnosti postačí kvalitní klec nebo terárium ve velikosti alespoň 60x60x100 cm. Je vhodné se poohlédnout po kleci kovové, protože osmák má jako správný hlodavec tendenci vše svými hlodáky zpracovat a s plastovou zábranou by si za pár dní poradil.

Jednotlivec, pár či skupinka?

Pro chov nejlépe počítejte s pořízením minimálně dvou zvířátek. Je to proto, že osmák je svou povahou velmi družný a společenský. Jednotlivec snáší samotu špatně, je to pro něj stresující situace, proto se doporučuje chování páru nebo skupinky osmáků. I vy budete mít z více osmáků větší radost. Tito tvorečci jsou hraví, vynalézaví a velmi zábavní.

Kam umístit?

Osmáci jsou denní zvířata a mají rádi pozornost. Klidně klec nebo terárium umístěte na rušné místo v domě, které není na průvanu, budou si ho užívat. Osmáky můžete samozřejmě brát i do ruky, ale opatrně tak, aby celé tělo bylo usazené v dlani, jeho hřbet pak přidržujte druhou rukou, aby nevyskočil. Na ocásek nechytejte, je citlivý a mohlo by dojít k vysvlečení kůže.

Mláďata

Samička má březost 3 měsíce, poté se rodí se dvě až šest mláďátek. Ta vyžadují kojení asi šest týdnů, ale zároveň se již během této doby učí přijímat pevnou potravu, od narození jsou dobře vyvinutá a v podstatě ihned běhají.

Čím krmit

Dnešní doba nabízí speciální krmivo i pro malé hlodavce. Granule a různé směsi semen, ovšem v oblibě mají i zeleninu, seno nebo sušené listí z ovocných stromů. Krmivo by mělo být bez cukru, který osmáci nedokáží strávit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *