Strava osmáků degů

Osmáci degu jsou vděční ale rozhodně nenároční jedlíci. V přírodě schroupají trávu, kůru, semínka, nebo jiné pochutiny, které si sami najdou. V domácím prostředí jsou však odkázáni na péči svých majitelů a proto je dobré znát, co osmákům chutná a jak jim vytvořit plnohodnotný jídelníček.

Základem je voda

Předem je třeba zmínit, že jako jakýkoli živočich, potřebuje i osmák degu stálý přístup k čerstvé vodě. Do klece nebo terária můžete umístit dostatečně těžkou a proti rozkousání odolnou misku, ve které bude stále čistá voda. Ovšem osmáci jsou trochu nepořádníci, proto lze úspěšněji využít i různá pítka, kapačky a jiné napájení, která malí hlodavci nerozkoušou a také nezaneřádí.

Voňavé seno a zelenina

Hlavní složkou potravy osmáků je seno. Je to levné a dostupné krmivo, za které vám budou vaši mazlíčci nejvíce vděční. Jejich zažívací systém umí bez problémů zpracovávat celé týdny pouze vodu a kvalitní seno. Osmákům, kteří jsou chovaní v zajetí, se pak jako nejvhodnější strava doporučuje jednou denně podávat zeleninu (i sušenou) např. plátek okurky, rajče, kousek papriky nebo listí hlávkového salátu, občas také lískové oříšky, či vlašské ořechy (mezi námi lidmi bývá oblíbený olej z vlašských ořechů). Ořechy obecně jsou pro osmáky prospěšné, protože je mohou využít k broušení zubů. Obdobně dobře jim poslouží také mrkev a jiná tvrdší zelenina.

Připravené směsi

Vyvážený přísun vitamínů nabídnou také krmné směsi. Neměly by však být hlavní potravou, protože obvykle obsahují množství tuků a často i cukrů, se kterými si zažívací trakt osmáků neumí poradit.

Větvičky a listí

Vnitřní vybavení výběhů osmáků by mělo být doplněno o různé větve, které budou plnit nejen funkci útočiště při hrách, ale budou sloužit i jako pochutina a prostředek k ohryzávání. K tomu se nejlépe hodí větve ovocných stromů nebo dubů. Jehličnany vhodné nejsou, mají tendenci pouštět smůlu, která by lepila tlamičky i žaludek.

Kameny k zabrušování

Klec vybavte i minerálními kameny, které budou tvořit pěkný doplněk a malým obyvatelům poslouží k broušení drápků i zoubků.

Rozumný a vyvážený přísun potravy zajistí osmákům příjemný život bez zdravotních potíží.

Nemoci osmáků degu

Ani malému a v domácím prostředí chovanému hlodavci, jakým je osmák degu, se nemusí vyhýbat zdravotní problémy. Osmáci mohou trpět různými nemocemi, jejichž odhalení závisí na tom, jak dobře svého mazlíčka znáte. Příznaky, že je něco jinak, se totiž nejvíce projevují změnou v chování, tedy jakoukoli odchylkou od normálu.

Většinu potíží vyřeší krmivo

Život a zdraví osmáka degu ovlivňuje především vyvážená strava. Ovšem jeho trávicí trakt problematicky zpracovává cukry a tuky. Při překrmování a nedostatku pohybu velmi rychle ztuční a může mít problémy s reprodukcí, šedým zákalem, který vede k oslepnutí nebo i s cukrovkou. Šedý zákal nelze léčit, ale průběh cukrovky může výrazně ovlivnit správná dieta a preventivně vynechání právě tuků a cukrů.

Nechuť k jídlu i k životu

Apatické chování je znakem častého onemocnění těchto hlodavců. Osmáček nechce jíst ani pít, je naježený, podřimuje. V takovém případě je nutné ihned navštívit veterináře. Ten nasadí antibiotika, vitamíny i doplnění vody do organismu.

Nádory

Starší jedinci mohou trpět nezhoubnými nádory (rakovinu tento živočich nemívá). Jejich případné odstranění je nutné konzultovat s lékaři.

Těžké tuky škodí játrům

Velké výkyvy v hmotnosti mohou být příčinou potíží s játry. Jsou zapříčiněny nezdravou, tedy špatnou stravou. Chybou je určitě krmení slunečnicovými semínky a buráky.

Vady na srsti

Lysá místa na srsti, její zmatnění, řídnutí a zvýšená hrubost mohou být známkou napadení parazity či roztoči. Osmáci se pak často škrábou. K léčbě se používají speciální desinfekční prostředky, které šetrně k pokožce toto trápení odstraní.

Rýma

Okolí očí, čumáčku a uší musí být suché. Pokud tomu tak není, je to znamení, že je opět nutná návštěva odborníka. Osmák může mít například rýmu, s tím si sám neporadí, a ta může vést až k zápalu plic.

Průjem

Častým problémem může být taky změna konzistence trusu. Pokud zvíře trpí průjmem, bude to zřejmě reakce na nějakou potravinu. Krmit by se mělo dočasně jen senem nebo granulemi. Pokud by však nesnáz přetrvávala, musíte s ním k veterináři. Jakékoli nečekané úbytky váhy u osmáků, jsou vzhledem k jeho velikosti a stavbě těla vždy špatné.

Všechny změny ve zdraví se snažte odhalit co nejdříve. Vaše vhodná péče a starostlivost se vám vrátí v podobě zdravého, veselého a aktivního osmáka.

Ubytování osmáků degu

Pokud jste se rozhodli chovat malé osmáky degu, musíte nejdřív vyřešit jejich ubytování. Již od začátku počítejte s tím, že tito hlodavci jsou velmi společenští a kontaktní, proto by neměli být chováni jednotlivě, ale nejlépe v párech nebo skupinkách. Jak šikovně vyřešit ubytování osmáků degu?

Jaké zvolit chovné zařízení?

Pro ubytování osmáků můžete zvolit skleněné akvárium, terárium nebo klec. Akvárium vyžaduje větší údržbu kvůli špatnému odvětrávání a držení vlhkosti a bakterií. Terárium vybavené odvětráváním a posuvným panelem lépe usnadní přístup k úklidu i krmení. Oblíbené jsou i klece.  Mějte však na paměti, že osmák bude chtít stále něco hlodat, proto by v případě klece bylo lepší volit materiály z kovů. Plast i velmi tenký plech dokáže osmák rozkousat. Velikost zařízení by měla odpovídat počtu zvířátek. Pro pár se doporučuje rozměr alespoň 60x60x100 cm.

 

Zařízení a vybavení

Chovné místo by mělo být zařízené již před pořízením těchto hlodavců, aby je pak nově dokoupené prvky nijak nerušily. Osmáci milují pobíhání, schovávání a hryzání. Důležité je proto do ubikace umístit větvičky, kořeny nebo třeba špalíky na šplhání a hlodání.

  • Domečky volte spíše přírodní a odolné – například kamenitou skrýš, dřevěná by dlouho nevydržela.
  • Miska na krmení i na vodu je vhodná keramická a dostatečně velká, aby pojala i několik strávníků zároveň a nebyla při tom převržena nebo přemístěna.
  • Jako podestýlka se osvědčí klasické stelivo pro drobné hlodavce.
  • Osmáci rádi pečují o svou srst, dopřejte jim písčitou koupel ve vaničce s pískem.
  • Při krmení senem je vhodné doplnit do výběhu stojánek na seno, které se tak udrží na jednom místě.

Údržba klece

Stelivo je vhodné jednou týdně vyměnit, aby se zabránilo šíření bakterií. Vyklizenou plochu je třeba celou vymýt a vysušit, bez použití chemických čistidel.

Umístění klece

Osmáci jsou hraví a mají rádi pozornost. Bude jim vyhovovat více navštěvované až rušné místo v domě. Ovšem ne v blízkosti hlasité hudby a ne na průvanu. Osmáci degu jsou vděčnými mazlíčky, jejich chov vás bude těšit a bavit.

Tipy k chovu osmáků degu

Jako domácí mazlíčci oblíbení a pro domácí chov nenároční jsou roztomilí hlodavci osmáci degu. Jejich původní domovinou je jižní Amerika, odkud se rozšířili do celého světa hlavně právě pro svou schopnost přizpůsobit se podmínkám, které pro ně můžeme doma vytvořit a které jim bohatě vyhovují pro jejich spokojený růst a vývoj. Projděme si prověřené tipy k chovu osmáků degu.

V čem chovat

Pro chov osmáků v domácnosti postačí kvalitní klec nebo terárium ve velikosti alespoň 60x60x100 cm. Je vhodné se poohlédnout po kleci kovové, protože osmák má jako správný hlodavec tendenci vše svými hlodáky zpracovat a s plastovou zábranou by si za pár dní poradil.

Jednotlivec, pár či skupinka?

Pro chov nejlépe počítejte s pořízením minimálně dvou zvířátek. Je to proto, že osmák je svou povahou velmi družný a společenský. Jednotlivec snáší samotu špatně, je to pro něj stresující situace, proto se doporučuje chování páru nebo skupinky osmáků. I vy budete mít z více osmáků větší radost. Tito tvorečci jsou hraví, vynalézaví a velmi zábavní.

Kam umístit?

Osmáci jsou denní zvířata a mají rádi pozornost. Klidně klec nebo terárium umístěte na rušné místo v domě, které není na průvanu, budou si ho užívat. Osmáky můžete samozřejmě brát i do ruky, ale opatrně tak, aby celé tělo bylo usazené v dlani, jeho hřbet pak přidržujte druhou rukou, aby nevyskočil. Na ocásek nechytejte, je citlivý a mohlo by dojít k vysvlečení kůže.

Mláďata

Samička má březost 3 měsíce, poté se rodí se dvě až šest mláďátek. Ta vyžadují kojení asi šest týdnů, ale zároveň se již během této doby učí přijímat pevnou potravu, od narození jsou dobře vyvinutá a v podstatě ihned běhají.

Čím krmit

Dnešní doba nabízí speciální krmivo i pro malé hlodavce. Granule a různé směsi semen, ovšem v oblibě mají i zeleninu, seno nebo sušené listí z ovocných stromů. Krmivo by mělo být bez cukru, který osmáci nedokáží strávit.