Strava osmáků degů

Osmáci degu jsou vděční ale rozhodně nenároční jedlíci. V přírodě schroupají trávu, kůru, semínka, nebo jiné pochutiny, které si sami najdou. V domácím prostředí jsou však odkázáni na péči svých majitelů a proto je dobré znát, co osmákům chutná a jak jim vytvořit plnohodnotný jídelníček.

Základem je voda

Předem je třeba zmínit, že jako jakýkoli živočich, potřebuje i osmák degu stálý přístup k čerstvé vodě. Do klece nebo terária můžete umístit dostatečně těžkou a proti rozkousání odolnou misku, ve které bude stále čistá voda. Ovšem osmáci jsou trochu nepořádníci, proto lze úspěšněji využít i různá pítka, kapačky a jiné napájení, která malí hlodavci nerozkoušou a také nezaneřádí.

Voňavé seno a zelenina

Hlavní složkou potravy osmáků je seno. Je to levné a dostupné krmivo, za které vám budou vaši mazlíčci nejvíce vděční. Jejich zažívací systém umí bez problémů zpracovávat celé týdny pouze vodu a kvalitní seno. Osmákům, kteří jsou chovaní v zajetí, se pak jako nejvhodnější strava doporučuje jednou denně podávat zeleninu (i sušenou) např. plátek okurky, rajče, kousek papriky nebo listí hlávkového salátu, občas také lískové oříšky, či vlašské ořechy (mezi námi lidmi bývá oblíbený olej z vlašských ořechů). Ořechy obecně jsou pro osmáky prospěšné, protože je mohou využít k broušení zubů. Obdobně dobře jim poslouží také mrkev a jiná tvrdší zelenina.

Připravené směsi

Vyvážený přísun vitamínů nabídnou také krmné směsi. Neměly by však být hlavní potravou, protože obvykle obsahují množství tuků a často i cukrů, se kterými si zažívací trakt osmáků neumí poradit.

Větvičky a listí

Vnitřní vybavení výběhů osmáků by mělo být doplněno o různé větve, které budou plnit nejen funkci útočiště při hrách, ale budou sloužit i jako pochutina a prostředek k ohryzávání. K tomu se nejlépe hodí větve ovocných stromů nebo dubů. Jehličnany vhodné nejsou, mají tendenci pouštět smůlu, která by lepila tlamičky i žaludek.

Kameny k zabrušování

Klec vybavte i minerálními kameny, které budou tvořit pěkný doplněk a malým obyvatelům poslouží k broušení drápků i zoubků.

Rozumný a vyvážený přísun potravy zajistí osmákům příjemný život bez zdravotních potíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *